Historia Cechu

  • Home
  • Historia Cechu

Historia Cechu

Bezpośrednio po wojnie odrodziły się cechy na prawie przedwojennym. W Świebodzinie powstał Powiatowy Związek Cechów z Cechem Ślusarsko Kowalskim, podlegający Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu. Był on jednym z 29 Cechów branżowych naszego województwa. W dniu 20 grudnia 1950 roku w miejsce dotychczasowych cechów branżowych, utworzono w Zielonej Górze na podstawie Zarządzenia Prezydium WRN – 6 cechów rzemiosł różnych: dla miasta i powiatu Zielona Góra oraz dla Krosna, Gubina, Sulechowa i Świebodzina skupiając je w Okręgowym Związku Cechu podległemu Izbie Rzemiosła w Poznaniu.

Cech Rzemiosł Różnych w Świebodzinie jako samodzielną organizację powołano do życia Uchwałą Walnego Zgromadzenia rzemieślników powiatu świebodzińskiego w dniu 15.04.1955 r. Kilka lat później 27.10.1957 r odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru przez księdza dziekana Piotra Janika w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Świebodzinie. Lista fundatorów sztandaru znajduje się w prowadzonej do dzisiaj Złotej Księdze Rzemiosła Powiatu Świebodzińskiego i obejmuje ponad 100 nazwisk rzemieślników.

W tamtym czasie Cech Rzemiosł Różnych w Świebodzinie liczył 177 członków reprezentujących różne zawody rzemieślnicze. Liczba członków Cechu zmieniała się w zależności od przemian polityczno-gospodarczych jakie dotyczyły generalnie całego rzemiosła w kraju. Wprowadzenie w 1989 r. tzw. „wolności gospodarczej” czyli podmiotów gospodarczych wpłynęło na odejście z rzemiosła wielu osób, zwłaszcza tych, którzy nie mieli potrzeby wiązania się z organizacją cechową. Praktycznie członkami Cechu na dzień dzisiejszy pozostali mistrzowie szkolący pracowników młodocianych – uczniów. Na przestrzeni minionych lat organizacja cechową kierował Zarząd Cechu wybierany co 4 lata na Walnych Zgromadzeniach członków Cechu. Na czele Zarządów stali Starsi Cechu, którymi byli w kolejności od chwili powstania organizacji:

  • Stanisław Sobkowiak / rymarz
  • Michał Kujawski / krawiec
  • Mieczysław Wagner / zegarmistrz
  • Roman Tomczak / instalator elektryczny
  • Henryk Filipczak / zegarmistrz
  • Stefan Tomczak instalator elektryczny / obecnie kierujący organizacją

 

Obecny Zarząd pracuje w składzie:
 

  • Tomczak Stefan – Starszy Cechu (wybrany w 1992 roku)
  • Knużyński Jan – Podstarszy Cechu
  • Kościukiewicz Józef – Skarbnik
  • Spychała Andrzej – członek Zarządu

 

Biuro Cechu przez wszystkie lata prowadziła pani Krystyna Cenin i Pan Andrzej Dulej. Obecnie Dyrektorem Cechu jest Pani Marzenna Puto. Dzisiaj nasza organizacja nosi nazwę Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości i jest ustawowo przygotowana do realizacji zadań samorządu gospodarczego rzemiosła, posiada osobowość prawną i wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Na dzień dzisiejszy zrzeszonych jest 44 rzemieślników szkolących 160 uczniów. Największą grupą stanowią budowlańcy, następnie mechanicy pojazdowi, stolarze, piekarze, fryzjerzy. Sprawujemy także nadzór nad przebiegiem całego procesu przygotowania zawodowego organizując egzaminy sprawdzające, czeladnicze i mistrzowskie. Cech reprezentuje zrzeszonych rzemieślników na zewnątrz, akcentując swoją działalność w różnych uroczystościach świeckich i kościelnych. Nasze działania są kierowane przede wszystkim na potrzeby rzemiosła i mieszkańców naszego regionu. /z księgi pamiątkowej cechu/

Dla Cechu Rzemiosł Różnych w Świebodzinie, sztandar własny cechowy, godło swoje i widomy znak zachęty ku wiecznej służbie Bogu i Ojczyźnie, na drodze pracy i obowiązku, staraniem i ofiarnością stowarzyszonych ufundowany, poświęcił w dniu 27 października 1957 r. w Święto Chrystusa Króla, ksiądz dziekan Piotr Janik proboszcz świebodziński