CELEM KONGRESU jest podjęcie debaty na temat roli w systemie edukacji kształcenia w miejscu pracy. Dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy wymaga zaangażowania zarówno przedstawicieli władz centralnych, jak też samorządu terytorialnego i gospodarczego. Wobec narastających problemów z brakiem kadr w gospodarce, Kongres wychodzi na przeciw oczekiwaniom opinii publicznej dotyczącym rozwoju kształcenia zawodowego w Polsce.
Kształcenie dualne w Polsce - co mamy, a co chcemy mieć?
Rola władz centralnych oraz samorządu terytorialnego i gospodarczego
Doradztwo zawodowe - słaby punkt systemu?
Młodociani pracownicy - polski model edukacji dualnej
Kształcenie dualne w szkołach wyższych - potencjał i ograniczenia
Dobre praktyki w zakresie współpracy gospodarki i edukacji
Strategia rozwoju kształcenia dualnego w Polsce.
UCZESTNICY KONGRESU to przedstawiciele władz państwowych, sektora edukacji, samorządu terytorialnego i gospodarczego rzemiosła oraz izb przemysłowo-handlowych, przedsiębiorstw kształcących w miejscu pracy lub zainteresowanych taką formułą nauki, uczelni wyższych, organizacji branżowych, instytucji otoczenia biznesu oraz inni zainteresowani tematyką kształcenia dualnego.
ORGANIZATOR - Narodowe Forum Doradztwa Kariery (NFDK) posiada uznany dorobek praktyczny
i naukowy wypracowany w toku ponad 25-letniej działalności. Zarazem NFDK podkreśla znaczenie rozwoju doradztwa zawodowego ukierunkowanego na naukę w miejscu pracy, co jest elementem budowania nowoczesnej gospodarki. NFDK współpracuje z instytucjami rządowymi oraz samorządowymi w Polsce, jak też w innych krajach Unii Europejskiej w ramach wielu projektów. Przykładem jest projekt Kobieta-Zawodowiec, poświęcony aktywizacji zawodowej w rzemiośle.