Historia Rzemiosła Lubuskiego

  • Home
  • Historia Rzemiosła Lubuskiego

Zmiany administracyjne, powstanie województwa zielonogórskiego doprowadziło do zorganizowania Izby Rzemieślniczej z siedzibą w Zielonej Górze. Izba Rzemieślnicza powołana została do życia rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1951 roku. W skład tymczasowego Zarządu, powołanego zarządzeniem Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 1 września 1951 roku weszli:

  • Jan Pawłowski / czeladnik stolarski / – Prezes,
  • Feliks Kubala / mistrz instalacji elektycznej / – Wiceprezes.


Na fali jak ją nazywano „odnowy”, już w końcu 1957 roku w Świebodzinie po Kongresie Rzemiosła otwartych było w mieście 177 prywatnych zakładów – warsztatów różnych branż. Okręgowe Zgromadzenie Wyborcze dokonało 2 czerwca 1957 roku wybory 20 radców i tyluż zastępców. Na konstytucyjnym posiedzeniu Rady Izby 14 lipca tego roku wybrano Zarząd Izby, Komisję Rewizyjną i Sąd Izby.

W skład Zarządu weszli:
Feliks Kubala – prezes, Józef Wryk – wiceprezes,
Marian Sławek, Lucjan Lepka
Stanisław Sobkowiak – członkowie Zarządu

Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:

  • Feliks Lickiewicz jako przewodniczący
  • Józef Augustyniak zastępca przewodniczącego
  • Józef Mizerny, Zygmunt Prokopowicz i Kazimierz Tomaszewski jako członkowie.


W skład Sądu Izby wybrani zostali:

  • Franciszek Kaźmierczak jako przewodniczący
  • Kazimierz Pałasz zastępca przewodniczącego
  • Narcyz Kasperski, Józef Ciesielski, Józef Marciniak, Józef Stelmaszczyk jako członkowie.

W maju 1960 roku odbyły się kolejne wybory do Rady Izby, poprzedzone walnymi zgromadzeniami poszczególnych organizacji cechowych.

Nowo wybrana Rada Izby powołała Zarząd Izby – prezesem wybrano
ponownie Feliksa Kubalę, wiceprezesem również ponownie, Józefa Wryka,
członkami – Michała Kujawskiego, Franciszka Kaźmierczaka, Rafała Turtonia. Na plenarnym posiedzeniu nowo wybranej Rady w dniu 11 grudnia 1963 roku wybrano Zarząd Izby w składzie: Feliks Kubala – prezes, Józef Wryk – wiceprezes, Stefan Graf, Marian Wachowiak i Mieczysław Wagner – członkowie, 12 grudnia 1966 roku na pierwszym posiedzeniu plenarnym Rada Izby czwartej kadencji dokonała wyboru Zarządu oraz pozostałych organów Izby.

Do Zarządu wybrano Feliksa Kubalę – prezes, Józefa Wryka – wiceprezes,
Jana Smerdę, Mariana Wachowiaka, Czesława Sobczaka, oraz na zastępców
członków Adama Wasila i Olgę Wierzbicką. W skład Komisji Rewizyjnej powołano 5 osób /przewodniczącym został Mieczysław Wagner/

Nowe uregulowania prawnych zasad działania rzemiosła przyniosła uchwalona przez Sejm z dnia 8 czerwca 1972 roku o wykonywaniu i organizacji rzemiosła. W rezultacie nowych uwarunkowań prawnych niosących przez ustawę w marcu 1973 odbył się I Zjazd Delegatów Rzemiosła Lubuskiego.

Wybrano Prezydium Rady: Przewodniczący – Feliks Kubala ,Z-ca przewodniczącego – Jerzy Gadomski oraz Zarząd: Prezes – Stanisław Szerszenowicz, Z-ca – Stanisław Jakubowski, Z-ca – Jan Bernacki, Członek – Jan Wryk, Członek – Roman Tomczak.

Dokonano wyboru 5 delegatów na II Krajowy Zjazd Rzemiosła. Jednym z delegatów został Roman Tomczak. W  lipcu 1975 roku doszło do reorganizacji rzemiosła lubuskiego. W wyniku podziału administracyjnego kraju 01.06.1975 r. uległ zmianie teren działania Izby Rzemieślniczej w Zielonej Górze. Izba obejmowała swoją działalnością województwo zielonogórskie i nowo utworzone województwo gorzowskie. Zrzeszało 14 cechów rzemiosł różnych, 14 spółdzielni rzemieślniczych oraz hurtownię zaopatrzenia rzemiosła w Zielonej Górze. W dniu 3 lutego 1977 roku odbył się II Zjazd Delegatów Rzemiosła Lubuskiego.

Zjazd przyjął nowy statut Izby oraz program rozwoju rzemiosła i jego organizacji do 1980 roku. Dokonano wyboru 15 członków Rady Izby i 5 zastępców oraz 7 delegatów na II Krajowy Zjazd.
Prezydium Rady: Przewodniczący – Halina Chańczewska, Z-ca przewodniczącego – Jerzy Gadomski.

Kolejny, a zarazem III Zjazd Delegatów Rzemiosła Lubuskiego odbył się 10 lutego 1981 roku. Obradom przewodniczył Jerzy Gadomski. Sprawozdanie z działalności Rady złożyła Halina Chańczewska. Referat sprawozdawczo-programowy Zarządu przedstawił Wacław Garbaj.

Przewodniczący – Józef Rogoziński, Z-ca przewodniczącego – Jan Koła
oraz Zarząd: Prezes – Wacław Garbaj, (1946-2011) Z-ca prezesa – Jan Bernacki, Z-ca prezesa – Feliks Witkowski.

Członkowie – Wacław Kwiatkowski, – Karol Mally, – Roman Tomczak, – Józef Torzewski IV Zjazd Delegatów Rzemiosła Lubuskiego odbył się 16 listopada 1985 roku. Na swym pierwszym posiedzeniu Rada uzupełniła skład Zarządu o Jadwigę Piwecką z Sulechowa za Ś.P. Romana Tomczaka 01.07. 1975 Zarząd Zielonogórskiej Izby Rzemieślniczej podjął decyzję i w Gorzowie Wlkp. utworzono Urząd Pełnomocnika zielonogórskiej Izby Rzemieślniczej, 01.07.1984 Urząd Pełnomocnika przekształcono w Oddział zielonogórskiej Izby Rzemieślniczej w Gorzowie Wlkp. 1989 roku, podczas zmian systemu prawnego, odcięcia się od czasów poprzednich i podjęciu reform także w strukturach organizacyjnych rzemiosła polskiego, powstała nowa Izba Rzemieślnicza na Ziemi Lubuskiej, zrzeszająca CRR woj. Gorzowskiego z siedzibą w Gorzowie.

Z dniem  24.06.1989 r. utworzono w Gorzowie Wlkp Izbę Rzemieślniczą Czerwcowe wybory 1989r. zmieniły zupełnie sytuację polityczną w Polsce. W wyniku reform zapoczątkowanych przez wicepremiera Leszka Balcerowicza rozwinęła się gospodarka rynkowa, która postawiła rzemiosło w zupełnie nowej sytuacji.

W dniu 27 października 1989 roku odbył się VII Zjazd Delegatów Izby Rzemieślniczej w Zielonej Górze, który w wyniku uchwał podjął decyzję o przekształceniu się z organizacji obowiązkowej przynależności członków Izby na organizację o przynależności dobrowolnej.

Prezesem Izby został wybrany Ryszard Dyderski. W skład Izby wchodziły CRR w Krośnie Odrzańskim, Lubsku, Nowej Soli, Sulechowie, Świebodzinie, Wolsztynie, Żaganiu, Żarach i Zielonej Górze. W 1993 roku na VIII Zjeździe wybrano następujące władze: Prezes Izby – Ryszard Dyderski, Zastępca – Zygmunt Gucze, Zastępca – Tedeusz Kowal ( późniejsi prezesi Izby ).

W 1994 roku, po rezygnacji Ryszarda Dyderskiego, Prezesem został wybrany Bogdan Chwiałkowski. Pozostały skład Prezydium nie uległ zmianie.

W dniu 5 listopada 1997 roku X Walne Zgromadzenie Przedstawicieli Izby Rzemieślniczej w Zielonej Górze wybrało nowe Prezydium Rady. W skład weszli Prezes – Zygmunt Gucze i Zastępca – Tadeusz Kowal.

W maju 1999 roku zmieniona nazwę Izby na Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze. 25 czerwca 2002 roku Prezesem Izby został wybrany Tadeusz Kowal, a na Zastępców Zygmunta Gucze i Michała Skubiszewskiego.

Na Walnym Zgromadzeniu Przedstawicieli Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze, które odbyło się 21 października 2006 roku na nowego Prezesa Izby został wybrany Krzysztof Hnat. Na pierwszym posiedzeniu Rady Izby zaakceptowano propozycję składu Prezydium Izby przez Prezesa Izby Krzysztofa Hnata i tak:

  • Zastępca Prezesa – Bolesław Adamik
  • Zastępca Prezesa – Michał Skubiszewski
  • Sekretarz – Marian Kaczkowski
  • Skarbnik – Piotr Spychała.


Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze odbyło się w Międzywodziu w dniu 04 listopada 2010 roku. Było to pierwsze wyjazdowe Walne Zgromadzenie. Delegaci jednogłośnie zagłosowali na Krzysztofa Hnata, który został Prezesem Izby na drugą kadencję. Na tym posiedzeniu zostały zaakceptowane różne zmiany do statutu, między innymi zmieniając nazwę Prezydium Rady Izby na Zarząd Izby. I tak do Zarządu Izby zostali
wybrani:

  • Zastępca Prezesa – Bolesław Adamik
  • Zastępca Prezesa – Michał Skubiszewski
  • Sekretarz – Marian Kaczkowski
  • Skarbnik – Roman Greszczyk.


W Radzie znaleźli się jako członkowie:

  • Anna Adamczyk
  • Stefan Tomczak
  • Andrzej Janków
  • Marian Pietrzak
  • Krzysztof Modlibowski
  • Zbigniew Telec


Do Komisji Rewizyjnej zostali wybrani:
Przewodniczący – Zygmunt Stabrowski Z-ca przewodniczącego – Marian Różycki
Członek – Eugeniusz Ślawski.